بیست نکته کاربستی در پژوهش

بیست نکته کاربستی در پژوهش

بهمن 8, 1399

بازدیدها : 346

اخبار, متفرقه

بیست نکته کاربستی در پژوهش

گزارش نشست پژوهشی حوزه علمیه حضرت قائم(عج) چیذر با حضور آیت الله ابوالقاسم علیدوست (6/11/99)

در این نشست که با حضور آیت الله هاشمی علیا(دامت برکاته) و معاون محترم پژوهش استان تهران برگزار شد، آیت الله علیدوست به بحث درباب ضرورت رویکرد پژوهشی در حوزه های علمیه و بیان نکات کاربردی در فرایند پژوهش پرداختند.

ایشان در ابتدا به ارزش والای کار قلمی و نویسندگی و تاکید متون اسلامی بر امر تحقیق و پژوهش اشاره کردند و آیه شریفه «نون و القلم و مایسطرون» را دیدگاه روشن و بی مجامله اسلام در بیان اهمیت این موضوع دانستند. و با بیان روایتی ارزش مداد العلماء را در نگاه اسلامی بیش از دماء الشهداء معرفی کردند.

آیت الله علیدوست، در ادامه بیست نکته کاربستی و مهم را بیان کردند که در مسیر پژوهشی و قلمی هر پژوهشگری خصوصا پژوهشگران عرصه های مرتبط با حوزه دین نقش تعیین کننده دارد. مواردی همچون: پژوهش تطبیق پذیر، متوازن، نثر فاخر و هنری، پرهیز از اطناب ممل و ایجاز مخل، شفافیت در آغاز و انجام، بررسی ابعاد مهم مساله، اخلاقمندی، رعایت هجارهای تالیف، تناسب بازمانه و نیاز زمانه، مساله محور بودن، به روز بودن ضمن اجتناب از مدگرایی و نهایتا اخلاص داشتن و با هدف والا کار را دنبال کردن از موارد معرفی شدند که از بایسته ها و ملزومات حتمی یک کار پژوهشی موفق هستند. (تفصیل مباحث در فایل صوتی همرسانی می¬شود)

در پایان جلسه آیت الله هاشمی علیا نیز دقایقی کوتاه بر نقش تعیین کننده اخلاص در مسیر طلبگی و تحقیق و پژوهش تاکید نمودند و راه رشد و بالندگی را در گروه تلاش مداوم علمی در سایه اخلاص معرفی کردند.

در این جلسه، از طلاب حوزه چیذر که در جشنواره استانی علامه حلّی موفق به کسب رتبه

شده اند تقدیر به عمل آمد.

گزارش تصویری نشست پژوهشی حوزه علمیه حضرت قائم(عج) چیذر با حضور آیت الله ابوالقاسم علیدوست (6/11/99) با موضوع بیست نکته کاربستی در پژوهش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی − 4 = 6