ذکر علی عبادة

ذکر علی عبادة

اردیبهشت 7, 1399

بازدیدها : 868

اخبار, متفرقه

آیه منتخب جزء بیست و نهم

لِنَجْعَلَها لَكُمْ تَذْكِرَةً وَ تَعِيَها أُذُنٌ واعِيَةٌ

 (ما حوادثی را که بر پیشینیان شما گذراندیم) برای شما موجب یادآوری قرار دادیم، تا گوش شنوا و نگهدارنده ای آن را نگهدارد.

قَالَ رَسُولَ اللَّهِ(صلی الله علیه و آله و سلم) لِعَلِيٍّ: إِنَ‏ اللَّهَ‏ أَمَرَنِي‏ أَنْ أُدْنِيَكَ أُعَلِّمَكَ لِتَعِيَ وَ نَزَلَتْ‏ «وَ تَعِيَها أُذُنٌ واعِيَةٌ».

پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) به امیرالمومنین(علیه السلام) فرمود: ای علی! خداوند مرا فرمان داده است تا تو را(بیش از دیگران) به خود نزدیک کنم و (آنچه را که به من آموخته) به تو بیاموزم تا تو نیز آنها را در قلب خود نگهداری کنی. آنگاه این آیه بر پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) نازل شد.

آیه منتخب جزء بیست و هشتم

يَوْمَ لا يُخْزِي اللَّهُ النَّبِيَّ وَ الَّذينَ آمَنُوا مَعَهُ نُورُهُمْ يَسْعى‏ بَيْنَ أَيْديهِمْ وَ بِأَيْمانِهِمْ يَقُولُونَ رَبَّنا أَتْمِمْ لَنا نُورَنا وَ اغْفِرْ لَنا إِنَّكَ عَلى‏ كُلِّ شَيْ‏ءٍ قَديرٌ

(قیامت روزی است که) خداوند پیامبر و کسانی را که با او ایمان آورده‌اند خوار نمی‌کند و نور چهره های ایشان در سمت راست و مقابل آنها در حرکت است، می‌گویند: پروردگارا! نور چهره مان را کامل کن و ما را ببخش، بدرستی که تو بر هر چیزی توانایی.

عَنْ أَبِي عَبْدِ اللَّهِ(علیه السلام)‏ فِي قَوْلِهِ تَعَالَى: نُورُهُمْ يَسْعى‏ بَيْنَ أَيْدِيهِمْ وَ بِأَيْمانِهِمْ‏، قَالَ أَئِمَّةُ الْمُؤْمِنِينَ‏ نُورُهُمْ‏ يَسْعَى بَيْنَ أَيْدِيهِمْ- وَ بِأَيْمَانِهِمْ حَتَّى يَنْزِلُوا مَنَازِلَهُمْ.

امام صادق(علیه اسلام) فرمود: مقصود خداوند از کسانی که در قیامت چهره‌هایشان نورانی است، امامان مومنین هستند؛ همان‌ها که نور چهره‌هایشان در سمت راست و در مقابل آنها در حرکت است تا آن که به جایگاه‌هایشان در بهشت فرودآیند. در روایت است که ابن عباس این آیه را خواند و گفت: «منظور از مومنان علی و یارانش است»

آیه منتخب جزء بیست و هفتم

إِنَّ الْمُتَّقينَ في‏ جَنَّاتٍ وَ نَهَر، في‏ مَقْعَدِ صِدْقٍ عِنْدَ مَليكٍ مُقْتَدِر.

همانا تقوی گپیشگان در بهشت‌ها و جایگاه وسیع مستقر می شوند، در جایگاه صدق در نزد پادشاه با اقتدار.

جابر بن عبدالله انصاری می گوید: ما همران برخی یاران رسول خدا(صلی الله و علیه و آله وسلم) در نزد ایشان بودیم، سخن از بهشت پیش آمد، پیامبر خدا(صلی الله و علیه و آله وسلم) فرمود: نخستین کسی که وارد بهشت می‌شود، علی بن ابی طالب(علیه السلام) است … آنگاه فرمود:

أَبْشِرْ يَا عَلِيُ‏ مَا مِنْ‏ عَبْدٍ يَنْتَحِلُ‏ مَوَدَّتَنَا إِلَّا بَعَثَهُ اللَّهُ مَعَنَا يَوْمَ الْقِيَامَةِ ثُمَّ قَرَأَ رَسُولُ اللَّهِ‏ «فِي مَقْعَدِ صِدْقٍ عِنْدَ مَلِيكٍ مُقْتَدِرٍ».

ای علی! تو را مژده باد. هیچ بنده‌ای از بندگان خدا نیست که تو را دوست داشته باشد مگر آن که خداوند او را در روز جزا با ما بر می انگیزاند. سپس این آیه را قرائت فرمود.

آیه منتخب جزء بیست و ششم

إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذينَ آمَنُوا بِاللَّهِ وَ رَسُولِهِ ثُمَّ لَمْ يَرْتابُوا وَ جاهَدُوا بِأَمْوالِهِمْ وَ أَنْفُسِهِمْ في‏ سَبيلِ اللَّهِ أُولئِكَ هُمُ الصَّادِقُون‏

همانا ایمان آورندگان آن کسانی هستند که به خدا و پیامبرش ایمان آوردند و در ایمان خویش هیچ تردیدی راه ندادند و در راه خدا با مال و جان خویش تلاش و جهاد کردند، ایشان راستگویان(حقیقی) هستند.

عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ‏ فِي قَوْلِهِ تَعَالَى‏:«إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ الَّذِينَ آمَنُوا» [قَالَ: يَعْنِي‏] صَدَّقُوا بِاللَّهِ‏ وَ رَسُولِهِ‏ ثُمَ‏ لَمْ‏ يَشُكُّوا فِي إِيمَانِهِمْ- نَزَلَتْ فِي عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ وَ حَمْزَةَ بْنِ عَبْدِ الْمُطَّلِبِ وَ جَعْفَرٍ الطَّيَّارِ. ثُمَّ قَالَ: «وَ جاهَدُوا» الْأَعْدَاءَ «فِي سَبِيلِ اللَّهِ»‏ فِي طَاعَتِهِ‏ «بِأَمْوالِهِمْ وَ أَنْفُسِهِمْ‏ أُولئِكَ هُمُ الصَّادِقُونَ‏» يَعْنِي فِي إِيمَانِهِمْ فَشَهِدَ اللَّهُ لَهُمْ بِالصِّدْقِ وَ الْوَفَاءِ.

 ابن عباس درباره این آیه می گوید:«همانا ایمان آورندگان آن کسانی هستند که به خدا و پیامبرش ایمان آوردند» یعنی: در ایمان به خدا و رسولش راست گفتار بودند و در ایمان خویش هرگز تردیدی به خود راه ندادند. این آیه درباره علی(علیه السلام) و حمزه بن عبدالمطلب و جعفر طیار نازل شده است. سپس افزود: «و جهاد کردند» با دشمنان «در راه خدا» در راه اطاعت از او «با مال و جان خویش، همانا ایشان راستگویان واقعی هستند» در ایمان خود، پس خداوند نیز بر این صدق ایستادگی شان برپیمان گواهی داد.

در روایت دیگری ابن عباس می گوید: علی بن ابی طالب(علیه السلام) تمام شرافت و فضیلت این آیه را به خویشتن اختصاص داده است.

آیه منتخب جزء بیست و پنجم

قُلْ لا أَسْئَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْراً إِلاَّ الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبى‏ وَ مَنْ يَقْتَرِفْ حَسَنَةً نَزِدْ لَهُ فيها حُسْناً إِنَّ اللَّهَ غَفُورٌ شَكُور

(ای پیامبر!) بگو من در برابر زحمت پیامبری و رسالتم چیزی از شما نمی‌خواهم؛ بجر محبت به خاندانم. و هر آن کس که کار نیکی انجام دهد ما بر آن نیکویی اش می‌افزاییم، به درستی که خداوند بخشنده و سپاس گزار است.

عَنِ ابْنِ عَبَّاسٍ قَالَ: لَمَّا نَزَلَت «قُلْ لا أَسْئَلُكُمْ عَلَيْهِ أَجْراً إِلَّا الْمَوَدَّةَ فِي الْقُرْبى»‏ قَالُوا: يَا رَسُولَ اللَّهِ! مَنْ‏ قَرَابَتُكَ‏ الَّذِينَ‏ وَجَبَتْ مَوَدَّتُهُمْ؟ قَالَ: عَلِيٌّ وَ فَاطِمَةُ وَ ابْنَاهُمَا

از ابن عباس چنین روایت شده که آن گاه که این آیه نازل شد، از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) پرسیدند: ای پیامبر خدا! نزدیکانی که خداوند مودت آنان را بر ما واجب ساخته است چه کسانی هستند؟ رسول خدا فرمود: علی و فاطمه و دو پسران ایشان.

آیه منتخب جزء بیست و چهارم

وَ مَنْ أَحْسَنُ قَوْلاً مِمَّنْ دَعا إِلَى اللَّهِ وَ عَمِلَ صالِحاً وَ قالَ إِنَّني‏ مِنَ الْمُسْلِمين‏

و چه کسی بهتر از آنکه به سوی خدا دعوت می‌کند و کارهای نیک انجام می‌دهد و می‌گوید من از تسلیم شدگان در برابر خدایم، سخنی بهتر دارد؟

قَالَ النَّبِیُّ(صلی الله علیه و آله و سلم) إِنَ‏ عَلِيّاً بَابُ‏ الْهُدَى‏ بَعْدِي‏ وَ الدَّاعِي إِلَى رَبِّي وَ هُوَ صالِحُ الْمُؤْمِنِينَ‏ «وَ مَنْ أَحْسَنُ قَوْلًا مِمَّنْ دَعا إِلَى اللَّهِ وَ عَمِلَ صالِحا»

پیامبر خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: همانا علی(علیه السلام) پس از من دروازه هدایت و دعوت کننده به سوی پروردگارم است، و اوست نیکوکار مومنان که خداوند در این آیه او را چنین معرفی کرده است.

آیه منتخب جزء بیست و سوم

وَ قِفُوهُمْ إِنَّهُمْ مَسْؤُلُونَ

(در قیامت به فرشتگان درباره گنه کاران خطاب می‌شود) آنان را نگاه دارید، همانا ایشان مورد سؤال قرار می‌گیرند

النبی(صلی الله علیه و آله و سلم) قَالَ: وَ قِفُوهُمْ إِنَّهُمْ مَسْؤُلُونَ‏ قَالَ عَنْ‏ وَلَايَةِ عَلِيٍ‏ (ع‏لیه السلام)

پیامبرخدا(صلی الله علیه و آله و سلم) درباره این آیه فرمود: در روز قیامت خطاب می‌شود: آنان را نگه دارید، همانا از ایشان درباره ولایت علی بن ابی طالب(علیه السلام) پرسیده می‌شود.

آیه منتخب جزء بیست و سوم

آیه منتخب جرء بیست و دوم

إِنَّ اللَّهَ وَ مَلائِكَتَهُ يُصَلُّونَ عَلَى النَّبِيِّ يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا صَلُّوا عَلَيْهِ وَ سَلِّمُوا تَسْليما

همانا خداوند و فرشتگانش بر پیامبر درود می فرستند، ای ایمان آورندگان! بر او درود فرستید و تسلیم فرمانش باشید.

حضرت امام رضا(علیه السلام) فرمود: از پیامبرخدا(صلی الله علیه و آله و سلم) پرسیدند: ما می دانیم چگونه بر شما صلوات بفرستیم؟ آن حضرت فرمود: چنین می‌گویید:

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِ مُحَمَّدٍ کَمَا َ مَا صَلَّيْتَ عَلَى إِبْرَاهِيمَ وَ آلِ إِبْرَاهِيمَ إِنَّكَ‏ حَمِيدٌ مَجِيد

در روایت است که  امام صادق(علیه السلام) فرمود: «سَلِّمُوا تَسْليما» یعنی: در برابر فرمان ولایت علی بن ابی طالب(علیه السلام) تسلیم شوید.

آیه منتخب جزء بیست و یکم

مِنَ الْمُؤْمِنينَ رِجالٌ صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُمْ مَنْ قَضى‏ نَحْبَهُ وَ مِنْهُمْ مَنْ يَنْتَظِرُ وَ ما بَدَّلُوا تَبْديلا

از مومنان کسانی هستند که به پیمانی که با خداوند بستند، صادقانه ایستادند، پس برخی از آنها جان خویش را در این راه دادند و برخی دیگر در انتظار آنند تا به راه شهیدان بروند و هرگز در عهد خویش تغییری نمی‌دهند.

روزی امیرمومنان(علیه السلام) برفراز منبر کوفه مشغول سخنرانی بود که شخصی از ایشان درباره مفهوم این آیه سوال کرد، آن حضرت فرمود:

اللَّهُمَّ غَفْراً هَذِهِ الْآيَةُ نَزَلَتْ فِيَّ وَ فِي عَمِّي حَمْزَةَ وَ فِي ابْنِ عَمِّي عُبَيْدَةَ بْنِ الْحَارِثِ بْنِ عَبْدِ الْمُطَّلِبِ فَأَمَّا عُبَيْدَةُ فَقَضَى نَحْبَهُ شَهِيداً يَوْمَ بَدْرٍ وَ أَمَّا عَمِّي حَمْزَةُ فَإِنَّهُ قَضَى نَحْبَهُ شَهِيداً يَوْمَ‏ أُحُدٍ وَ أَمَّا أَنَا فَأَنْتَظِرُ أَشْقَاهَا يَخْضِبُ هَذِهِ مِنْ هَذِهِ وَ أَشَارَ إِلَى لِحْيَتِهِ وَ رَأْسِهِ عَهْدٌ عَهِدَهُ إِلَيَّ حَبِيبِي أَبُو الْقَاسِم‏ صلی الله علیه و آله و سلم

خدایا (از این که ممکن است این سخنم تعریف از خویشتن باشد) برما ببخشای! این آیه درباره من و عمویم حمزه و پسر عمویم عبیدة بن حارث نازل شده است. اما عبیدة به عهد خویش وفا کرد و در روز بدر به شهادت رسید، اما حمزه در جنگ احد به پیمانش وفا کرد و به شهادت رسید، اما من در انتظارم که شقی‌ترین مردم روزگار موی صورتم را از خون سرم رنگین سازد، ایت پیمانی است که دوستم پیامبر خدا با من بسته است

آیه منتخب جزء بیستم

الم، أَ حَسِبَ النَّاسُ أَنْ يُتْرَكُوا أَنْ يَقُولُوا آمَنَّا وَ هُمْ لا يُفْتَنُونَ، وَ لَقَدْ فَتَنَّا الَّذينَ مِنْ قَبْلِهِمْ فَلَيَعْلَمَنَّ اللَّهُالَّذينَ صَدَقُوا وَ لَيَعْلَمَنَّ الْكاذِبين‏.

الم. آیا مردم بر این گمانند که همین که بگویند ایمان آوردیم، ایشان را رها می‌کنیم و آزمایش نمی‌شوند؟ بی‌گمان خداوند مردمان پیشین را نیز آزموده است تا علم او درباره آنانکه در ایمانشان راست گفته بودند و آنانکه دروغگو بودند برهمگان آشکار شود.

امیرالمومنین(علیه السلام) می‌فرماید: وقتی این آیه نازل شد از رسول خدا(صلی الله علیه و آله) پرسیدم:

مَا هَذِهِ‏ الْفِتْنَةُ قَالَ يَا عَلِيُّ إِنَّكَ مُبْتَلًى وَ مُبْتَلًى بِك‏

منظور از این فتنه و آزمایش چیست؟ پیامبرخدا(صلی الله علیه و آله) فرمود: ای علی! تو امتحان می‌شوی و همگان به(پذیرش ولایت) تو آزمایش می‌شوند.

در روایت است که منظور از (الذین صدقوا) در این آیه علی بن ابی طالب(علیه السلام) و یارانش هستند.

آیه منتخب جزء نوزدهم

وَ هُوَ الَّذي خَلَقَ مِنَ الْماءِ بَشَراً فَجَعَلَهُ نَسَباً وَ صِهْراً وَ كانَ رَبُّكَ قَديرا

 و اوست خدایی که انسان را از آب آفرید، پس برای او نسل و دامادی قرار داد و خدای تو بر هر کاری تواناست

قَالَ رَسُولُ اللَّهِ (صلی الله علیه و آله)كُنْتُ‏ أَنَا وَ عَلِيٌ‏ نُوراً بَيْنَ‏ يَدَيِ اللَّهِ قَبْلَ أَنْ يَخْلُقَ اللَّهُ آدَمَ بِأَرْبَعَةَ عَشَرَ أَلْفَ عَامٍ، فَلَمَّا خَلَقَ اللَّهُ آدَمَ قَسَمَ ذَلِكَ النُّورَ جُزْءَيْنِ رَكِبَا فِي آدَمَ فَجُزْءٌ أَنَا وَ جُزْءٌ عَلِيُّ بْنُ أَبِي طَالِبٍ.

رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمود: چهارده هزار سال پیش از آن که خداوند آدم را بیافریند، من و علی همچون نوری در نزد خداوند بودیم. پس آن گاه که خداوند آدم را آفرید، این نور بر دو قسمت شد و در وجود او قرار گرفت، یک قسمت من، و قسمت دیگر علی بن ابی طالب.

ابن عباس می‌گوید: این آیه درباره پیامبرخدا(صلی الله علیه و آله) و علی(علیه السلام) نازل شده است، رسول خدا(صلی الله علیه و آله) پسر عمویش علی(علیه السلام) را به ازدواج دخترش درآورد. پس علی(علیه السلام) با او خویشاندی نسبی و دامادی داشته است.

آیه منتخب جزء هجدهم

في‏ بُيُوتٍ أَذِنَ اللَّهُ أَنْ تُرْفَعَ وَ يُذْكَرَ فيهَا اسْمُهُ يُسَبِّحُ لَهُ فيها بِالْغُدُوِّ وَ الْآصال‏

(این نور الهی که زمین و آسمانها بدان روشنی گرفته است) در خانه‌هایی قرار دارد که خداوند اجازه داده است بلند مرتبه باشند و همواره یاد او در آنها برده شود و روز و شب در آن به تسبیح او پردازند.

دو نفر از یاران رسول خدا(صلی الله علیه و آله) روایت می کنند که پیامبر این آیه را قرائت فرمود. پس مردی بلند شد و پرسید: ای رسول خدا! این خانه‌ها کدامند؟ پیامبر فرمود: بُيُوتُ الْأَنْبِيَاءِ. فَقَامَ إِلَيْهِ أَبُو بَكْرٍ فَقَالَ: يَا رَسُولَ اللَّهِ هَذَا الْبَيْتُ‏ مِنْهَا لِبَيْتِ‏ عَلِيٍّ وَ فَاطِمَةَ قَالَ: نَعَمْ مِنْ أَفْضَلِهَا.

خانه‌های پیامبران هستند. پس ابوبکر از جای برخاست و گفت: ای رسول خدا! آیا خانه علی(علیه السلام) و فاطمه(سلام الله علیها) هم از آن خانه‌هاست؟ پیامبر(صلی الله علیه و آله) فرمود: آری! بلکه از برترین آنهاست.

آیه منتخب جزء هفدهم

وَ بَشِّرِ الْمُخْبِتينَ، الَّذينَ إِذا ذُكِرَ اللَّهُ وَجِلَتْ قُلُوبُهُمْ وَ الصَّابِرينَ عَلى‏ ما أَصابَهُمْ وَ الْمُقيمِي الصَّلاةِ وَ مِمَّا رَزَقْناهُمْ يُنْفِقُونَ

و آنان را که در برابر خداوند فروتنی می‌کنند و دلهایشان با یاد او آرام می‌شود را بشارت بده! ایشان همان کسانی هستند که هرگاه به یاد خدا افتند، دلهایشان بلرزه و به آنچه که از مصیبت به ایشان می‌رسد شکیبایند و نماز را برپا می‌دارند و از آنچه که خداوند روزی شان کرده است، انفاق می کنند.

قَالَ مُوسَى بْنُ جَعْفَرٍ (علیه السلام)‏ سَأَلْتُ أَبِي عَنْ قَوْلِ اللَّهِ عَزَّ وَ جَلَ‏ وَ بَشِّرِ الْمُخْبِتِينَ‏ الْآيَةِ قَالَ نَزَلَتْ‏ فِينَا خَاصَّةً.

حضرت امام موسی بن جعفر(علیه السلام) فرمود: از پدرم درباره این آیه سؤال کردم. ایشان فرمود: این آیه فقط درباره ما اهل بیت نازل شده است.

ابن عباس می‌گوید: این آیه درباره علی بن ابی طالب(علیه السلام) و سلمان نازل شده است.

آیه منتخب جزء شانزدهم

إِنَّ الَّذينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدًّا

بدرستی که آنان که ایمان آورده اند و کارهای نیک انجام دادند، به زودی خداوند مهربان، محبت ایشان را در دلهای دیگران قرار خواهد داد.

قال رسول الله(صلی الله علیه و آله و سلم) لِعَلِيٍّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ(علیه السلام)‏ يَا عَلِيُّ قُلِ اللَّهُمَّ اجْعَلْ لِي عِنْدَكَ عَهْداً وَ اجْعَلْ لِي عِنْدَكَ وُدًّا وَ اجْعَلْ لِي فِي صُدُورِ الْمُؤْمِنِينَ مَوَدَّةً قَالَ فَنَزَلَ جَبْرَئِيلُ(علیه السلام) عَلَى النَّبِيِّ(صلی الله علیه و آله و سلم) بِهَذِهِ‏ الْآيَةِ الْكَرِيمَةِ إِنَّ الَّذِينَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ سَيَجْعَلُ لَهُمُ الرَّحْمنُ وُدًّا قَالَ نَزَلَتْ فِي عَلِيٍّ(علیه السلام).

رسول خدا(صلی الله علیه  وآله و سلم) به علی بن ابی طالب(علیه السلام) فرمود: ای علی! بگو: خداوندا برای من در نزد خودت پیمانی قرارده و محبت مرا در نزد خودت قرارده و محبت مرا در دل‌های مومنان قرارده. در این هنگام جبرئیل فرود آمد و این آیه را بر پیامبر نازل کرد. راوی گفت: این آیه درباره علی بن ابی طالب(علیه السلام) نازل شده است.

آیه منتخب جزء پانزدهم

يَوْمَ نَدْعُوا كُلَّ أُناسٍ بِإِمامِهِم‏

(قیامت) روزی است که هر گروهی از مردم را به امامشان فرا می‌خوانیم

امام باقر(علیه السلام) فرمود: زمانی که این آیه نازل شد مسلمانان به پیامبرخدا(صلی الله علیه و آله) عرض کردند: آیا شما امام  پیشوای همه مسلمانان نیستید؟ رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمودند:

أَنَا رَسُولُ‏ اللَّهِ‏ إِلَى‏ النَّاسِ‏ أَجْمَعِينَ‏ وَ لَكِنْ سَيَكُونُ بَعْدِي أَئِمَّةٌ عَلَى النَّاسِ مِنْ أَهْلِ بَيْتِي مِنَ اللَّهِ يَقُومُونَ فِي النَّاسِ فَيُكَذِّبُونَهُمْ وَ يَظْلِمُونَهُمْ أَئِمَّةُ الْكُفْرِ وَ الضَّلَالِ وَ أَشْيَاعُهُمْ أَلَا فَمَنْ وَالاهُمْ وَ اتَّبَعَهُمْ وَ صَدَّقَهُمْ فَهُوَ مِنِّي وَ مَعِي وَ سَيَلْقَانِي‏

من فرستاده خدا به سوی همه انسان‌ها هستم، اما پس از من به فرمان خدا امامانی از خاندانم برای هدایت مردمان بر خواهند خاست که مورد تکذیب واقع می‌شوند و پیشوایان کفر و گمراهی و پیروانشان به آنان ستم می‌ورزند. آگاه باشید! هر کس آنان را دوست بدارد و پیروی کند و امامتشان را بپذیرد از من است و با من است و بزودی با من دیدار خواهد کرد….  

آیه منتخب جزء چهاردهم

وَ نَزَعْنا ما في‏ صُدُورِهِمْ مِنْ غِلٍّ إِخْواناً عَلى‏ سُرُرٍ مُتَقابِلين‏

و ما از دلهای بهشتیان هر آنچه کینه و رنج است زدودیم و آنان چون برادران بر روی تخت روبروی یکدیگر می‌نشینند.

قال رسول الله(صلی الله علیه و آله و سلم) إِنِّي‏ مُوَاخٍ‏ بَيْنَكُمْ‏ كَمَا آخَى اللَّهُ بَيْنَ الْمَلَائِكَةِ ثُمَّ قَالَ لِعَلِيٍّ(علیه السلام) أَنْتَ أَخِي وَ رَفِيقِي ثُمَّ تَلَا هَذِهِ الْآيَةَ- إِخْواناً عَلى‏ سُرُرٍ مُتَقابِلِينَ‏ الْأَخِلَّاءُ فِي اللَّهِ يَنْظُرُ بَعْضُهُمْ إِلَى بَعْضٍ.

رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: همانا من در میان شما برادری ایجاد کردم و هر یکی از شما را با دیگری برادرم خواندم، همان گونه که خداوند میان فرشتگان برادری ایجاد کرد. سپس به علی(علیه اسلام) فرمود: تو برادر من و رفیق من هستی. آنگاه این آیه را تلاوت فرمود:«همچون برادران بر روی تخت در بهشت روبروی یکدیگر می‌نشینند»؛ دوستانی که برای خدا با یکدیگر صمیمیت دارند و به روی همدیگر می‌نگرند.

آیه منتخب جزء سیزدهم

وَ يَقُولُ‏ الَّذِينَ‏ كَفَرُوا لَوْ لا أُنْزِلَ عَلَيْهِ آيَةٌ مِنْ رَبِّهِ إِنَّما أَنْتَ مُنْذِرٌ وَ لِكُلِّ قَوْمٍ هادٍ

و آنان که به خدا و پیامبرش کافر شدند(به طعنه) می‌گویند: چرا برای اثبات ادعای پیامبری‌اش، معجزه‌ای به همراه او نیامده است؟(ای رسول ما! بدان) تو فقط ترساننده ایشان از عذاب الهی هستی و برای هر قومی هدایت گری است

ابن عباس می‌گوید: آن زمان که این آیه نازل شد، پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: أَنَا الْمُنْذِرُ وَ عَلِيٌ‏ الْهَادِي‏ مِنْ‏ بَعْدِي، فَقَالَ:‏ يَا عَلِيُّ بِكَ يَهْتَدِي الْمُهْتَدُونَ.

من بیم دهنده هستم و پس از من علی(علیه السلام) هدایت گر است. سپس فرمود: ای علی! به تو هدایت شدگان این امت(به راه خدا) رهنمون می‌شوند.

آیه منتخب جزء دوازدهم

أَ فَمَنْ كانَ عَلى‏ بَيِّنَةٍ مِنْ رَبِّهِ وَ يَتْلُوهُ شاهِدٌ مِنْه‏

آیا کسی که همواره بر دلیلی از جانب پروردگارش است و به دنبال او گواهی از جانب خداست(همانند کسی است که بر گمان و شک خویش تکیه می‌کند؟)

قال الامام علی(علیه السلام) رَسُولُ اللَّهِ عَلَى بَيِّنَةٍ مِنْ رَبِّهِ وَ أَنَا الشَّاهِدُ مِنْهُ‏ أَتْلُوهُ وَ أَتْبَعُه‏

امام امیرالمومنین علی(علیه السلام) فرمود: آن کس که همواره بر دلیل آشکاری از جانب پروردگارش می‌باشد رسول خدا(صلی الله علیه و آبه و سلم) است، و من همان کسی هستم که از اویم و بر او گواهم، به راه او می‌روم و از او تبعیت می‌کنم.  

آیه منتخب جزء یازدهم

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ كُونُوا مَعَ الصَّادِقين.‏

هان ای ایمان آورندگان! از خدا پروا کنید و همواره با راستگویان باشید.

عن ابی جعفر(علیه السلام) فِي قَوْلِهِ تَعَالَى‏ يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ كُونُوا مَعَ الصَّادِقين‏ قَالَ: مَعَ‏ عَلِيِ‏ بْنِ‏ أَبِي‏ طَالِبٍ‏.

امام باقر(علیه السلام) فرمود: مقصود خداوند در این آیه که می‌فرماید: از خدا بترسید و همواره با راستگویان باشید، یعنی با علی بن ابی طالب(علیه السلام) باشید

آیه منتخب جزء دهم

هُوَ الَّذي أَيَّدَكَ بِنَصْرِهِ وَ بِالْمُؤْمِنين‏

اوست خدایی که تو رت(ای پیامبر!) به یاری خویش و به وسیله مومنان تقویت کرد.

قال رسول الله(صلی الله علیه و آله) لَمَّا عُرِجَ‏ بِي‏ إِلَى‏ السَّمَاءِ رَأَيْتُ‏ عَلَى سَاقِ الْعَرْشِ مَكْتُوباً لَا إِلَهَ إِلَّا اللَّهُ مُحَمَّدٌ رَسُولُ اللَّهِ أَيَّدْتُهُ بِعَلِيٍّ وَ نَصَرْتُه‏

پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله) فرمود: آن گاه که به معراج برده شدم، دیدم بر ستون عرش ن.شته شده: خدایی جز خدای یکتا نیست، محمد فرستاده اوست و او را با علی تقویت و یاری کردم.

آیه منتخب جزء دهم در مورد امیرالمومنین

آیه منتخب جزء نهم

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا اسْتَجيبُوا لِلَّهِ وَ لِلرَّسُولِ إِذا دَعاكُمْ لِما يُحْييكُمْ وَ اعْلَمُوا أَنَّ اللَّهَ يَحُولُ بَيْنَ الْمَرْءِ وَ قَلْبِهِ وَ أَنَّهُ إِلَيْهِ تُحْشَرُون‏.

هان ای ایمان آورندگان! آنگاه که خدا و پیامبرش شما را می‌خوانند پاسخ گویید، که برای شما حیات بخش خواهد بود و بدانید که خداوند میان انسان و قلب او حائل می‌شود و بدانید که بسوی او محشور می‌شوید.

عن الامام الباقر(علیه السلام) فِي قَوْلِهِ «يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَجِيبُوا لِلَّهِ وَ لِلرَّسُولِ إِذا دَعاكُمْ لِما يُحْيِيكُمْ‏» يَقُولُ وَلَايَةُ عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ(علیه السلام) فَإِنَ‏ اتِّبَاعَكُمْ‏ إِيَّاهُ‏ وَ وَلَايَتَهُ أَجْمَعُ لِأَمْرِكُمْ وَ أَبْقَى لِلْعَدْلِ فِيكُم‏.

حضرت امام باقر(علیه السلام) فرمود: خداوند در این آیه مومنان را فرمان داده است تا به دعوت حق تعالی برای پذیرش ولایت علی بن ابی طالب(علیه السلام) پاسخ گویند، زیرا پیروی شما از او موجب تقویت و استواری جامعه شما می‌شود و رعایت عدالت در آن ماندگارتر خواهد بود.

آیه منتخب جزء هشتم

وَ نادى‏ أَصْحابُ‏ الْأَعْرافِ‏ رِجالًا يَعْرِفُونَهُمْ بِسِيماهُمْ قالُوا ما أَغْنى‏ عَنْكُمْ جَمْعُكُمْ وَ ما كُنْتُمْ تَسْتَكْبِرُون‏

و یاران اعراف( آنان که در کنگره‌های بهشت جای دارند) مردانی را که در دوزخ چهره‌هایشان شناخته شده است ندا در دهند و گویند: نه کثرت جمعیت تان و نه تکبر ورزیدن تان در برابر آیات الهی شما را از عذاب و آتش چاره کرد!

ابن عباس می‌گوید: «اعراف» مکانی بلند از صراط است. در روایت است که روزی«ابن الکواء» به نزد امیرالمومنین (علیه السلام) آمد و از ایشان درباره این آیه سؤال کرد. آن حضرت فرمود:

نَحْنُ‏ نَقِفُ‏ يَوْمَ‏ الْقِيَامَةِ بَيْنَ‏ الْجَنَّةِ وَ النَّارِ فَمَنْ نَصَرَنَا عَرَفْنَاهُ‏ بِسِيمَاهُ فَأَدْخَلْنَاهُ الْجَنَّةَ وَ مَنْ أَبْغَضَنَا عَرَفْنَاهُ‏ بِسِيمَاهُ فَأَدْخَلْنَاهُ النَّار.

ما اهل بیت در روز قیامت میان بهشت و دوزخ می‌ایستیم، پس هر آن کس ما را یاری کرده باشد او را به چهره می‌شناسیم و او را به بهشت وارد می‌کنیم، و هر کس با ما دشمنی داشته باشد را به چهره می‌شناسیم و او را به جهنم می‌فرستیم.

آیه منتخب جزء هفتم

وَ أُوحِيَ إِلَيَّ هذَا الْقُرْآنُ لِأُنْذِرَكُمْ بِهِ وَ مَنْ بَلَغ‏.

و این قرآن به من(پیامبر) نازل شده است تا به وسیله آن، شما و هر آن کس که این قرآن به او برسد را بیم دهم.

قال الامام الصادق(علیه السلام) مَنْ‏ بَلَغَ‏ أَنْ‏ يَكُونَ‏ إِمَاماً مِنْ آلِ مُحَمَّدٍ فَهُوَ يُنْذِرُ بِالْقُرْآنِ كَمَا أَنْذَرَ بِهِ رَسُولُ اللَّهِ(صلی الله علیه و آله).

امام صادق(علیه السلام) فرمود: هر کس از خاندان پیامبر به مقام و رتبت امامت برسد، مردم را به وسیله قرآن انذار می‌دهد، همان گونه که رسول خدا(صلی الله علیه و آله) مردم را به وسیله قرآن بیم داده است.

آیه منتخب جزء ششم

إِنَّما وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَ الَّذينَ آمَنُوا الَّذينَ يُقيمُونَ الصَّلاةَ وَ يُؤْتُونَ الزَّكاةَ وَ هُمْ راكِعُون‏

همانا سرپرست شما خداست و پیامبرش، ونیز آن کسانی که به خدا و رسول ایمان آوردند و نماز را برپای داشتند و به هنگام رکوع در نمازشان در راه خدا انفاق کرده‌اند. پس هر کس خدا و فرستاده‌اش و آنان که ایمان آورده‌اند را به دوستی برگزیند، پس بداند که حزب خدا پیروزمندانند.

الامام الباقر(علیه السلام): أَنَّ رَسُولَ اللَّهِ ص كَانَ يُصَلِّي ذَات‏ يَوْمٍ فِي مَسْجِدٍ فَمَرَّ بِهِ فَقَالَ لَهُ رَسُولُ اللَّهِ(صلی الله علیه و آله و سلم) هَلْ‏ تُصُدِّقَ‏ عَلَيْكَ‏ بِشَيْ‏ءٍ؟ قَالَ نَعَمْ مَرَرْتُ بِرَجُلٍ رَاكِعٍ فَأَعْطَانِي خَاتَمَهُ وَ أَشَارَ بِيَدِهِ؛ فَإِذَا هُوَ عَلِيُّ بْنُ أَبِي طَالِبٍ(علیه السلام) فَنَزَلَتْ هَذِهِ الْآيَةُ: (إِنَّما وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ) فَقَالَ رَسُولُ اللَّهِ(صلی الله علیه و آله و سلم) هُوَ وَلِيُّكُمْ بَعْدِي.

حضرت امام باقر(علیه السلام) فرمود: روزی رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) در مسجد نماز می‌گذارد که فقیری بر ایشان گذشت. پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) از او پرسیدند: آیا کسی تو را صدقه داد؟ عرض کرد: آری! از کنار مردی گذشتم که در حال رکوع بود و انگشترش را به من داد و آنگاه با دستش به سوی علی بن ابیطالب(علیه السلام) اشاره کرد. پس این آیه نازل شد. پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: او پس از من ولی و سرپرست شماست.

آیه منتخب جزء پنجم قرآن کریم

يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا أَطيعُوا اللَّهَ وَ أَطيعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِي الْأَمْرِ مِنْكُم …‏

هان ای گروه مومنان! خدا و رسولش را پیروی کنید و از فرمان ولی امرتان اطاعت کنید.

الامام الصادق(علیه السلام) فَرَضَ(الله) عَلَى‏ النَّاسِ‏ طَاعَتَهُمْ‏ فَقَالَ‏ يا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اللَّهَ وَ أَطِيعُوا الرَّسُولَ وَ أُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ‏ يَعْنِي أَمِيرَ الْمُؤْمِنِينَ (علیه السلام)‏.

امام صادق(علیه السلام) فرمود: خداوند اطاعت از ولی امر را بر مردمان واجب کرد و فرمود: هان ای مومنان! خدا و رسولش را پیروی کنید و از فرمان ولی امرتان اطاعت کنید؛ یعنی امیرالمومنین(علیه السلام)

آیه منتخب جزء چهارم قرآن کریم

وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَميعاً وَ لا تَفَرَّقُوا….

و به ریسمان الهی چنگ زنید و از پیرامون آن پراکنده نشوید.

الامام الباقر(علیه السلام) عن آبائه(علیهم السلام): جَاءَ رَجُلٌ فِي هَيْئَةِ أَعْرَابِيٍّ إِلَى النَّبِيِّ(صلی الله علیه و آله و سلم) فَقَالَ يَا رَسُولَ اللَّهِ بِأَبِي أَنْتَ وَ أُمِّي مَا مَعْنَى‏ وَ اعْتَصِمُوا بِحَبْلِ اللَّهِ جَمِيعاً وَ لا تَفَرَّقُوا فَقَالَ لَهُ النَّبِيُّ(صلی الله علیه و آله و سلم) أَنَا نَبِيُّ اللَّهِ وَ عَلِيُّ [بْنُ أَبِي طَالِبٍ(علیه السلام)‏] حَبْلُهُ فَخَرَجَ الْأَعْرَابِيُّ وَ هُوَ يَقُولُ آمَنْتُ‏ بِاللَّهِ‏ وَ بِرَسُولِهِ‏ وَ [اعْتَصَمْتُ‏] بِحَبْلِهِ.

حضرت امام محمد باقر(علیه السلام) از پدران بزرگوارش روایت می‌کند: مردی در شمایل بیابان‌نشینان به نزد رسول خدا(صلی الله علیه و آله و سلم) آمد و عرض کرد: ای رسول خدا معنای این آیه چیست؟ پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) فرمود: من فرستاده خدا هستم و علی بن ابی طالب(علیه السلام) ریسمان خدا. اعرابی در حالی‌که می‌گفت: به خدا و پیامبرش ایمان آوردم و به ریسمان او چنگ زدم

آیه منتخب جزء سوم قرآن کریم

الَّذِينَ‏ يُنْفِقُونَ‏ أَمْوالَهُمْ‏ بِاللَّيْلِ‏ وَ النَّهارِ سِرًّا وَ عَلانِيَةً فَلَهُمْ أَجْرُهُمْ عِنْدَ رَبِّهِمْ وَ لا خَوْفٌ عَلَيْهِمْ وَ لا هُمْ يَحْزَنُون‏

آنان که اموال خویش را در شب و روز و پنهان و آشکار در راه خدا انفاق می‌کنند، پس پاداش ایشان در نزد خدا محفوظ است و هیچ ترس و نگرانی و اندوهی برایشان نخواهد بود.

قال الامام الرضا(علیه السلام) عن آبائه(علیه السلام) قال رسول الله(صلی الله علیه و آله) …. نزلت الَّذِينَ‏ يُنْفِقُونَ‏ أَمْوالَهُمْ‏ بِاللَّيْلِ‏ وَ النَّهارِ سِرًّا وَ عَلانِيَةً فی علی.

حضرت امام رضا(علیه السلام) از پدران بزرگوارش روایت می‌فرماید: رسول خدا(صلی الله علیه و آله) فرمود: این آیه درباره علی بن ابی طالب(علیه السلام) نازل شده است.

ابن عباس می‌گوید: روزی تنها دارایی علی بن ابی طالب(علیه السلام) چهار درهم بود. یک درهم آن را در شب، یک درهم دیگر را در روز، درهمی دیگر را پنهانی و آخرین درهم را آشکارا در راه خدا انفاق کرد؛ پس این آیه نازل شد.

ذکر علی عباده جزء 3

آیه منتخب جزء دوم قرآن کریم

وَ مِنَ‏ النَّاسِ‏ مَنْ‏ يَشْرِي‏ نَفْسَهُ ابْتِغاءَ مَرْضاتِ اللَّهِ وَ اللَّهُ رَؤُفٌ بِالْعِباد
از میان مردم، کسی هست که جان خویش را تنها برای رضایت خداوند به فروش می گذارند، و خداوند نسبت به بندگان خویش مهربان است.

قال الباقر(علیه السلام) فَإِنَّهَا أُنْزِلَتْ فِي عَلِيِّ بْنِ أَبِي طَالِبٍ ع حِينَ‏ بَذَلَ‏ نَفْسَهُ‏ لِلَّهِ‏ وَ لِرَسُولِهِ لَيْلَةً- اضْطَجَعَ عَلَى فِرَاشِ رَسُولِ اللَّهِ ص لَمَّا طَلَبَتْهُ كُفَّارُ قُرَيْشٍ.
این آیه درباره علی بن ابی طالب(علیه السلام) نازل شده است؛ در آن شبی که کافران قریش برای کشتن پیامبر(صلی الله علیه و آله) در پی او بودند، در بستر رسول خدا(صلی الله علیه و آله) خوابید و جان خویش را برای خدا و رسول خدا(صلی الله علیه و آله) در معرض خطر قرارداد.

ذکر علی عبادة 2

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی 3 + 6 =