پژوهش های اسلامی؛ از هست تا باید

پژوهش های اسلامی؛ از هست تا باید

دی 1, 1400

بازدیدها : 220

اخبار, متفرقه

به مناسبت گرامیداشت هفته پژوهش نشستی با موضوع «پژوهش های اسلامی؛ از هست تا باید» برگزار شد.

به مناسبت گرامیداشت هفته پژوهش نشستی با موضوع پژوهش های اسلامی؛ از هست تا باید با سخنرانی حجت الاسلام یحیی جهانگیری مدرس حوزه و دانشگاه به صورت حضوری و آنلاین در مدرسه علمیه قائم چیذر برگزار شد.

حجت الاسلام جهانگیری با بیان این سوالات که من در کجای این اجتماع خواهم بود؟ آیا کسی به پژوهش من در حد یک ورقه رجوع می کند یا با رجوع فردی به این پژوهش ،مشکلش حل می شود، گفت: مشق پژوهش آن است که دیگران به پژوهش و پایان نامه یا تحقیق یا مقاله ما رجوع کنند.

وی با اشاره به اینکه اگر می‌خواهید ببینید شما هویت جمعی در پژوهش دارید یا هویت فردی، اظهار کرد: به همان اندازه که شما به دیگران ارجاع می دهید باید به شما هم ارجاع داده شود، باید ما هم در این هویت جمعی نقش داشته باشیم.

این استاد حوزه و دانشگاه پژوهش خوب را پژوهشی که رفرنس زیاد داشته باشد، ندانست و ابراز کرد: پژوهشی خوب خواهد بود که رفرنس بیشتر بخورد؛ پژوهشگران بدانند هرگاه پژوهش روی کاغذ آورده شود شما را وارد بازی پژوهش کردند.

وی با اشاره به اینکه پژوهش فقط ، متن مکتوب نیست، عنوان کرد: یک سخنرانی خوب هم پژوهش است، پژوهش، هر فرمت از نظریه پردازی و کاویدن علمی است که می‌تواند به صورت یک اثر مکتوب تبلور یابد.

حجت الاسلام جهانگیری با بیان اینکه پژوهشگر خوب بیش از آنکه به کتابخانه و آثار مکتوب مراجعه کند به عقل خود یا آثار موهوب خدا مراجعه کند، تصریح کرد: پژوهش به داشتن سوال و به داشتن مسئله و تفکر است، پس پیش از آنکه به آثار مکتوب مخلوقات که نقل است مراجعه‌کنیم به آثار موهوب خالق که عقل است مراجعه کنیم.

وی در پایان با اشاره به درست اندیشیدن خاطرنشان کرد: باید ساختار و دستگاه را یاد بگیریم نه فر آورده ای که دستگاه بیرون می دهد، بیایید اندیشیدن و روش درست اندیشیدن را یاد بگیریم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کد امنیتی 35 + = 43